Chrupiące pieczone skrzydełka z sosem maślano – czosnkowym.

2023-08-22

Pieczone skrzydełka w tej wersji są OBŁĘDNE. Dosłownie. W ciągu tygodnia musiałam je zrobić dwa razy, bo jeden raz nie wystarczył mojej rodzinie, a oni bardzo lubią różnorodność i rzadko proszę o taki sam obiad tak szybko ;). Nie możesz oprzeć się aromatowi pieczonych skrzydełek prosto z piekarnika? Mam dla Ciebie ten wyjątkowy przepis, który może nawet i zrewolucjonizuje Twój sposób ich przygotowywania! O co mi chodzi ? 😉

O to…. Sekretem tych nieziemsko chrupiących skrzydełek jest dodatek proszku do pieczenia, który gwarantuje złocistą i kruchą skórkę. A gdy skosztujesz do nich naszego domowego sosu maślano-czosnkowego, zapomnisz o wszystkich innych wariantach. Odkryj nowy wymiar smaku i delektuj się wyjątkowymi skrzydełkami, które staną się hitem w Twoim domu albo na jakieś imprezie, którą zorganizujesz. Nie czekaj!

Ale najpierw obejrzyj to video z przepisem na chrupiące pieczone skrzydełka i zobacz jak łatwo jest je zrobić:

pieczone skrzydełka

Proszek do pieczenia do pieczonych skrzydełek? To brzmi dziwnie! Dlaczego się go tutaj w ogóle dodaje?

Dodanie proszku do pieczenia do skrzydełek kurczaka przed pieczeniem może brzmieć nieco nietypowo, ale ma naukowe podstawy i jest coraz częściej stosowane w celu uzyskania doskonale chrupiącej skórki.

Proszek do pieczenia pomaga w rozłożeniu białek w skórce kurczaka oraz w osuszeniu jej, co w efekcie sprawia, że skórka staje się bardziej chrupiąca. Oto dlaczego to działa:

 1. Zmiana pH: Proszek do pieczenia jest zasadowy. Podnosząc pH powierzchni skórki, sprzyja to szybszemu rozkładowi białek, co skutkuje bardziej chrupiącą teksturą.
 2. Wysuszenie skórki: Zasadowe środowisko, które tworzy proszek do pieczenia, pomaga w osuszeniu skórki. Wilgotna skórka staje się miękka podczas pieczenia, więc im bardziej jest sucha przed umieszczeniem jej w piekarniku, tym bardziej chrupiąca będzie po upieczeniu.
 3. Reakcja Maillarda: Proszek do pieczenia wspomaga Reakcję Maillarda – chemiczną reakcję między aminokwasami a cukrami w temperaturze pieczenia. To właśnie ta reakcja nadaje potrawom pieczonym ich charakterystyczny, złoty i chrupiący wygląd oraz bogaty smak.

Pamiętaj, aby używać proszku do pieczenia, a nie sody oczyszczonej. Soda ma silniejszy smak zasadowy, który może wpłynąć na smak potrawy, podczas gdy proszek do pieczenia jest bardziej neutralny w smaku. Ponadto ważne jest dokładne wymieszanie proszku z innymi składnikami przyprawy, aby uniknąć miejscowego, silnego smaku.

Uwaga! Jeśli planujesz przygotować sobie skrzydełka wcześniej np. dzień wcześniej, to oczywiście możesz. Pokrój skrzydełka na części i posyp przyprawami i odstaw do lodówki, ale omiń proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia dodaj w takim przypadku dopiero tuż przed pieczeniem!!! Dodawanie proszku do pieczenia tuż przed pieczeniem zapewni, że będzie miał największy wpływ na chrupkość skórki. Jeśli dodasz go zbyt wcześnie, może on wchłonąć wilgoć z marynaty (tych pozostałych przypraw), co zmniejszy jego skuteczność.

pieczone skrzydełka
pieczone skrzydełka

Jak pokroić skrzydełka na trzy części?

Pocięcie skrzydełek na trzy części jest dość proste. Skrzydełko kurczaka składa się z trzech głównych części: część jadalna najbliższa korpusowi, jadalnej środkowej części i niejadalnej końcówki – lotki (najbardziej odległa od korpusu). Poniżej przedstawiam krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Przygotuj się: Upewnij się, że masz dobrze naostrzony nóż kuchenny i stabilną deskę do krojenia. Skrzydełka najlepiej kroić, gdy są całkowicie rozmrożone.
 2. Rozpoznanie części skrzydełka: Ułóż skrzydełko na desce do krojenia i zorientuj się, gdzie znajdują się stawy łączące poszczególne części skrzydełka.
 3. Odcinanie końcówki: Znajdź staw między końcówką (lotką) a środkową częścią. Ułóż nóż nad stawem i przekrój skrzydełko jednym pewnym ruchem. Lotki zazwyczaj nie są jadalne, więc możesz je wyrzucić lub wykorzystać do wywaru/bulionu.
 4. Oddzielanie dwóch części jadalnych: Teraz znajdź staw między częściami jadalnymi. Tak jak wcześniej, przyłóż nóż nad stawem i przekrój skrzydełko.
jak pokroić skrzydełka?
jak pokroić skrzydełka?

Teraz masz skrzydełko podzielone na dwie główne jadalne części oraz końcówkę – lotkę. Powtórz to samo z pozostałymi skrzydełkami.

Dzięki temu podziałowi skrzydełka są łatwiejsze do obsługi i jedzenia, a także lepiej się pięką, ponieważ mają bardziej jednolity kształt.

jak pokroić skrzydełka?
jak pokroić skrzydełka?

Mam dla Ciebie też inny, mega smaczny przepis na pieczone skrzydełka – tym razem z sosem w stylu azjatyckim. Link poniżej:

Pieczone skrzydełka w sosie w stylu azjatyckim. Pyszne! – Pasta Mama Cooks

pieczone skrzydełka
pieczone skrzydełka
pieczone skrzydełka chrupiące
pieczone skrzydełka chrupiące

Chrupiące pieczone skrzydełka z sosem maślano – czosnkowym. Składniki, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Chrupiące pieczone skrzydełka z sosem maślano – czosnkowym.

Czas łącznie: 55 minutaPrzepis na:10 skrzydełek

Opis:

Pieczone skrzydełka w tej wersji są OBŁĘDNE. Idealnie upieczone skrzydełka z chrupiącą skórką, skąpane w maślano – czosnkowym sosie z dodatkiem natki pietruszki.

Składniki:

Przygotowanie:

 1. Podziel każde skrzydełko na trzy części. Skrzydełka połóż na desce do krojenia, zlokalizuj stawy łączące poszczególne części i za pomocą ostrego noża delikatnie przekrój przez stawy oddzielając od siebie wszystkie części (patrz: video). Trzecią, najmniejszą cześć, czyli lotkę nie wykorzystujemy w tym przepisie – możesz ją wykorzystać np. jako jeden ze składników do przygotowania bulionu.
 2. Osusz skrzydełka za pomocą papieru kuchennego z obydwu stron. Przełóż te dwie, największe jadalne części do miski. Skrzydełka posyp proszkiem do pieczenia, solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym oraz słodką, wędzoną papryką w proszku. Teraz wszystko dobrze przemieszaj dłonią, aby przyprawy dokładnie pokryły mięso.
 3. Blaszkę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia. Papier dodatkowo delikatnie posmaruj olejem roślinnym (aby uniknąć przywierania skrzydełek do papieru podczas pieczenia). Skrzydełka ułóż na blaszce.
 4. Piecz skrzydełka w dobrze nagrzanym do 220 stopni C piekarniku przez 30 minut, a potem ostrożnie przewróć skrzydełka na drugą stronę i piecz kolejne 10 minut.
 5. W międzyczasie przygotuj sos. W rondelku rozpuść masło i kiedy masło się rozpuści wrzuć drobno posiekany czosnek i przesmaż go na maśle około pół minuty, a następnie zdejmij rondelek z kuchenki i wrzuć do sosu drobno posiekaną natkę pietruszki. Dobrze wszystko przemieszaj. .
 6. Upieczone skrzydełka włóż do większej miski i polej je przygotowanym wcześniej sosem i dobrze przemieszaj, tak aby sos oblepił skrzydełka.

Uwagi!

 • Uwaga! Jeśli planujesz przygotować sobie skrzydełka wcześniej np. dzień wcześniej, to oczywiście możesz. Pokrój skrzydełka na części i posyp przyprawami i odstaw do lodówki, ale omiń proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia dodaj w takim przypadku dopiero tuż przed pieczeniem!!! Dodawanie proszku do pieczenia tuż przed pieczeniem zapewni, że będzie miał największy wpływ na chrupkość skórki. Jeśli dodasz go zbyt wcześnie, może on wchłonąć wilgoć z marynaty (tych pozostałych przypraw), co zmniejszy jego skuteczność.
Słowa kluczowe:czosnek, czosnek granulowany, kurczak, masło, natka, papryka, pietruszka, skrzydełka
pieczone skrzydełka
pieczone skrzydełka

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: