Kurczak curry z cukinią to zdecydowanie nie jest typowe połączenie. Cukinia nie jest tradycyjnym składnikiem w klasycznych przepisach na kurczaka curry, ale to nic nie szkodzi, bo to jest ciekawe i smaczne połączenie 😉 I myślę, że na nasze polskie, trochę delikatniejsze kubki smakowe ta potrawa jest wprost idealna. A prawdziwe curry potrafi być ostre… W Indiach na przykład, potrawy z regionu Kerala lub Andhra Pradesh są znane z wyjątkowej ostrości, podczas gdy potrawy z regionów takich jak Punjab mogą być mniej ostre. Ale wracajmy do Polski… 😉
Jak byłam dzieckiem to w moim domu nie robiło się za często tego typu potraw, bo mama nie przepadało za daniami z przyprawą curry (wyjątkiem była pyszna sałatka “curry” z kurczakiem mojej cioci, jak ciocia się zgodzi to wrzucę na ten blog jej przepis ). Po prostu coś jej w tym smaku nie odpowiadało, dlatego trochę z pewną obawą przygotowałam dla niej ten obiad… I co mnie zaskoczyło, była tą osobą, która chciała dokładkę 🙂 Kurczak curry w tym wydaniu jest raczej dość łagodny, ale jej charakterystyczny smak sprawia, że jest czymś wyjątkowym.
Zanim przystąpisz do zapoznania się z przepisem, to obejrzyj to video na kurczaka curry z cukinią i zobacz jak łatwo jest go zrobić:
Składniki potrzebne do zrobienia kurczaka curry z cukinią:
Mięso z kurczaka – Ja użyłam piersi z kurczaka, które idealnie nadają się na tego typu dania. To chude, łatwe do pokrojenia i przyrządzenia mięso. Może być wprawdzie suchsze niż inne części kurczaka, ale dobrze nasączone sosem curry nadają się świetnie. Do tego dania polecam też udka z kurczaka (pokrojone na mniejsze kawałki) – są bardziej soczyste niż piersi i mają intensywniejszy smak.
Cukinia – To nie jest typowy dodatek do takich potraw, ale w rzeczywistości doskonale komponuje się z curry z kurczaka. Oprócz dodatkowego smaku, wzbogaca całe danie o wartość odżywczą. Cukinia nieco łagodzi smak całej potrawy, więc jest miłym dodatkiem dla tych, którzy preferują “łagodniejsze curry”. Jednak cukinia to tylko dodatek, więc jeśli chcesz, możesz ją pominąć.
Cebula i czosnek – Och, jak ja kocham ten aromatyczny duet, który przynosi tak intensywny smak. Polecam krojenie cebuli w piórka zamiast na mniejsze kawałki, a czosnek najlepiej zetrzeć na tarce lub przecisnąć przez praskę. Użyłam 3 ząbki czosnku, ale jeśli jesteś fanem “czosnkowego” smaku, użyj więcej, na przykład 5 ząbków.
Szpinak Baby – Szpinak też nie jest oczywistym wyborem do dań typu curry, więc jest to opcjonalny dodatek. Ale… polecam go użyć. Jest aromatyczny, zdrowy i dodaje koloru.
BAZA NA SOS:
Pomidory w puszce i mleko kokosowe -Polecam kupić pomidory w puszce drobnokrojone, a nie te w całości. Bardzo dobra jest włoska marka MUTTI. Szukaj pełnotłustego mleka kokosowego, by uzyskać bogate i kremowe curry. Unikaj wersji “light” lub “o obniżonej zawartości tłuszczu”, ponieważ mogą być wodniste. Mleko kokosowe w puszce często oferuje lepszy smak i konsystencję niż te w kartonach.
Jeśli nie lubisz mleka kokosowego, możesz zastąpić je śmietanką 30%. Może ona dostarczyć bogatej i kremowej konsystencji, chociaż oczywiście nie będzie w daniu już tego charakterystycznego kokosowego smaku.
Dodatki i przyprawy: Użyłam kilku przypraw: przyprawę curry (taką zwykłą, dostępną w większości sklepów – ta przyprawa jest raczej dość łagodna, ale istnieją ostre przyprawy curry. Jednak ostra przyprawa curry raczej rzadko sprzedawana jest w sklepach stacjonarnych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Bez problemu jednak zamówisz ją przez Internet). Poza tym wykorzystałam słodką paprykę w proszku (możesz również dodać ostrą paprykę, jeśli chcesz), sól, pieprz, kminek, cynamon oraz kawałek imbiru i koncentrat pomidorowy.
Kurczak Curry z cukinią. Przygotowane KROK PO KROKU:
KROK 1.
Pokrój cukinię na małe kawałki, najlepiej na małe kostki. Cebulę pokrój w cienkie pióra. Pokrój piersi z kurczaka na kawałki – wielkość kawałków powinna być mniej więcej “na jednego gryza”. Rozgrzej olej na patelni i smaż kurczaka przez kilka minut (około 4 minuty). Kiedy będzie podsmażony (ale nie do końca usmażony), dodaj cukinię i cebulę, wymieszaj warzywa z kurczakiem i smaż wszystko przez około 5-6 minut, aż warzywa zmiękną, a kurczak będzie w pełni usmażony. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zamieszać.
KROK 2.
Następnie dodaj starty imbir i starty czosnek (możesz też drobno posiekać czosnek), przyprawę curry, słodką paprykę w proszku, kminek, cynamon, sól i pieprz. Wszystko dobrze wymieszaj. Dodaj koncentrat pomidorowy, wymieszaj go z kurczakiem i warzywami. Smaż wszystko z koncentratem pomidorowym przez około pół minuty.
KROK 3.
Teraz dodaj mleczko kokosowe i pomidory z puszki, najlepiej drobno krojone. Gdy sos zacznie się gotować, zmniejsz ogień i pozostaw na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż sos trochę zgęstnieje. W razie potrzeby dopraw dodatkowo solą i pieprzem. Na końcu dodaj liście szpinaku, wymieszaj szpinak z sosem i gotuj jeszcze przez około 2 minuty, aż liście zmniejszą swoją objętość i zwiędną. Podawaj z ulubionym ryżem. To wszystko. Smacznego ♥.
Zostały Ci “resztki” z obiadu? Jak je przechowywać?
Przechowywanie: Po ostudzeniu potrawy do temperatury pokojowej (ale nie czekaj dłużej niż dwie godziny), przełóż resztki jedzenia do szczelnego pojemnika. Pomaga to zachować świeżość potrawy i zapobiega przenikaniu niepożądanych smaków czy zapachów do jedzenia.
Przechowywanie w lodówce: Przechowuj pojemnik w lodówce. Chociaż curry powinno być dobre przez nawet 3 dni, ryż czasami może wyschnąć, dlatego najlepiej spożyć go w ciągu pierwszych dwóch dni.
ODGRZEWAWNIE
Możesz podgrzać kurczaka curry w mikrofalówce lub na kuchence. Upewnij się, że kurczak jest dobrze podgrzany, a sos delikatnie bulgota. Podgrzewając na kuchence, od czasu do czasu mieszaj, aby jedzenie podgrzewało się równomiernie. Jeśli korzystasz z mikrofalówki, warto przykryć jedzenie pokrywką chroniącą przed rozpryskiwaniem, aby uniknąć bałaganu.
Pamiętaj, że najlepiej podgrzewać resztki jedzenia tylko raz. Wielokrotne podgrzewanie może wpłynąć na bezpieczeństwo jedzenia. Sugestie do podania: Jeśli po podgrzewaniu ryż wydaje się być trochę wysuszony, możesz skropić go odrobiną wody lub polać mlekiem kokosowym lub śmietanką, aby przywrócić mu wilgotność. Rozważ podanie ze świeżo posiekanymi ziołami lub skropienie limonką/cytryną dla dodania smaku.
To nie jedyny przepis na kurczaka curry na moje strony 🙂 Mam dla Ciebie też inną propozycję:
Kurczak Curry z cukinią. Składniki, przygotowanie, możliwość wydrukowania.
Kurczak Curry z Cukinią. Przygoda smaku na wyciągnięcie ręki ♥
Opis
Pomysł na prosty i szybki obiad w orientalnym stylu, ale dostosowany do naszych, polskich kubków smakowych :), czyli kurczak curry w delikatniejszym stylu z dodatkiem cukinii.
Składniki
Przygotowanie
- Pokrój cukinię na małe kawałki, najlepiej na małe kostki. Cebulę pokrój w cienkie pióra. Pokrój piersi z kurczaka na kawałki – wielkość kawałków powinna być mniej więcej “na jednego gryza”. Rozgrzej olej na patelni i smaż kurczaka przez kilka minut (około 4 minuty). Kiedy będzie podsmażony (ale nie do końca usmażony), dodaj cukinię i cebulę, wymieszaj warzywa z kurczakiem i smaż wszystko przez około 5-6 minut, aż warzywa zmiękną, a kurczak będzie w pełni usmażony. Pamiętaj, aby od czasu do czasu zamieszać.
- Następnie dodaj starty imbir i starty czosnek (możesz też drobno posiekać czosnek), przyprawę curry, słodką paprykę w proszku, kminek, cynamon, sól i pieprz. Wszystko dobrze wymieszaj. Dodaj koncentrat pomidorowy, wymieszaj go z kurczakiem i warzywami. Smaż wszystko z koncentratem pomidorowym przez około pół minuty.
- Teraz dodaj mleczko kokosowe i pomidory z puszki, najlepiej drobno krojone. Gdy sos zacznie się gotować, zmniejsz ogień i pozostaw na wolnym ogniu przez około 10 minut, aż sos trochę zgęstnieje. W razie potrzeby dopraw dodatkowo solą i pieprzem. Na końcu dodaj liście szpinaku, wymieszaj szpinak z sosem i gotuj jeszcze przez około 2 minuty, aż liście zmniejszą swoją objętość i zwiędną. Podawaj z ulubionym ryżem. To wszystko. Smacznego ♥.