Pieczone polędwiczki wieprzowe. Soczyste♥

2023-09-23

To są pieczone polędwiczki wieprzowe, które są miękkie, soczyste i pełne smaku, a przy okazji nie potrzeba wiele czasu, żeby je zrobić. Wyjątkowy sos, który przygotowałam, choć może być trochę zaskakujący, to idealnie pasuje do tego delikatnego mięsa. Sos ma kilka nietypowych składników, które razem tworzą ciekawy smak. A przed polaniem polędwiczek sosem posypujemy je solidną dawką przypraw i suszonych ziół.

Przed pieczeniem szybko je sobie obsmażymy na patelni. Podsmażenie polędwicy tworzy złocistą skorupę, która zamyka soki w środku, sprawiając, że mięso jest niezwykle delikatne. Dodatkowo obsmażanie na patelni intensyfikuje smak mięsa, dodając głębi i bogactwa aromatu. Ta pieczone polędwiczka wieprzowa jest pyszna. Sprawdź o co mi chodzi 😉

Ale najpierw obejrzyj to video z przepisem na pieczone polędwiczki wieprzowe i zobacz jak łatwo je zrobić:

pieczona polędwiczka – video z przepisem

SKŁADNIKI POTRZEBNE DO ZROBIENIA PIECZONEJ POLĘDWICZKI

Polędwiczki wieprzowe – Polędwiczka to długi, wąski kawałek mięsa bez kości, który pochodzi z mięśni biegnących w grzbiecie zwierzęcia wzdłuż jego kręgosłupa. Jego popularność nie bierze się znikąd! Polędwiczka wieprzowa to dobry kawałek miękkiego, soczystego, pysznego mięsa. Przyczyna jej delikatności leży w fizjologii świń – nie używają one tych mięśni do poruszania się. Warto podkreślić, że polędwiczka wieprzowa jest zdrowym mięsem i ma sporo wartości odżywczych. Łatwo kupisz ją w większości sklepów i marketów.

Zwróć uwagę na srebrną/perłową błonę, która często pokrywa polędwiczka. Błona nie jest przyjemna w jedzeniu. Jej obecność może również sprawić, że polędwiczka stanie się twardsza podczas gotowania, dlatego błonę powinno się ostrożnie usunąć. Aby usunąć błonę, potrzebujesz ostrego noża.

Przyprawy:

Użyłam czosnek granulowany, słodką paprykę w proszku (wędzoną), pieprz, sól oraz suszony rozmaryn i suszony tymianek.

Składniki na sos:

Będzie potrzebny: miód w formie płynnej, czosnek, sos sojowy, musztarda Dijon plus ewentualnie ostry sos np. Sriracha.

pieczona polędwiczka wieprzowa z sosem
pieczona polędwiczka wieprzowa z sosem

PIECZONA POLĘDWICZKA WIEPRZOWA. PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU.

KROK 1.

Polędwiczkę umyj, osusz i oczyść z błon za pomoca ostrego nożyka. W miseczce wymieszaj ze sobą przyprawy i zioła, czyli czosnek granulowany, słodką paprykę w proszku, sól, pieprz oraz suszony tymianek i suszony rozmaryn. Dobrze natrzyj polędwiczki przyprawami i ziołami z obydwu stron (całą polędwiczkę).

pieczona-poledwiczka-przepis-krok-1.
pieczona-poledwiczka-przepis-krok-1.

KROK 2.

W miseczce wymieszaj ze sobą miód w formie płynnej, starty na tarce czosnek, sos sojowy, i musztardę Dijon. Jeśli chcesz, aby sos być ostrzejszy to dodaj łyżeczkę ostrego sosu np. Srirachy. Składniki muszą być dobrze ze sobą wymieszane.

pieczone-poledwiczki-przepis-krok-2
pieczone-poledwiczki-przepis-krok-2

KROK 3.

Rozgrzej olej roślinny na patelni i podsmaż polędwiczki po 3 minuty z obydwu stron, a następnie przenieść je do naczynia do zapiekania. Kiedy polędwiczka będzie w naczyniu polej ją sosem (użyj nieco ponad połowę sosu, druga połowa sosu będzie wykorzystana już po upieczeniu).

pieczona-poledwiczka-przepis-krok-3
pieczona-poledwiczka-przepis-krok-3

KROK 4.

Włóż polędwiczkę do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piecz ją najpierw przez 15 minut, a potem ją wyjmij, przykryj folią aluminiową i piecz przez kolejne 15 minut. Po tym czasie wyjmij z piekarnika, odczekaj 5 minut i polej resztą sosu. Możesz też polać sosem bezpośrednio przez podaniem. To już wszystko… Smacznego ♥

pieczona-poledwiczka-przepis-krok-4
pieczona-poledwiczka-przepis-krok-4
pieczona polędwiczka
pieczona polędwiczka

Mam dla Ciebie też inne pomysły na polędwiczkę wieprzową. Koniecznie sprawdź:

Pieczona polędwiczka wieprzowa w sosie miodowo-czosnkowym. – Pasta Mama Cooks

Polędwiczka wieprzowa z pieczarkami w sosie śmietanowo-musztardowym. – Pasta Mama Cooks

Pieczona polędwiczka wieprzowa. Składniki, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Pieczone polędwiczki wieprzowe. Soczyste

Czas łącznie: 45 minutaprzepis na:2 polędwiczki

Opis:

To są pieczone polędwiczki wieprzowe, które są miękkie, soczyste i pełne smaku, a przy okazji nie potrzeba wiele czasu, żeby je zrobić. Wyjątkowy sos, który przygotowałam, choć może być trochę zaskakujący, to idealnie pasuje do tego delikatnego mięsa

Składniki:

  • Składniki na sos:

Przygotowanie:

  1. Polędwiczkę umyj, osusz i oczyść z błon za pomoca ostrego nożyka. W miseczce wymieszaj ze sobą przyprawy i zioła, czyli czosnek granulowany, słodką paprykę w proszku, sól, pieprz oraz suszony tymianek i suszony rozmaryn. Dobrze natrzyj polędwiczki przyprawami i ziołami z obydwu stron (całą polędwiczkę).
  2. W miseczce wymieszaj ze sobą miód w formie płynnej, starty na tarce czosnek, sos sojowy, i musztardę Dijon. Jeśli chcesz, aby sos być ostrzejszy to dodaj łyżeczkę ostrego sosu np. Srirachy. Składniki muszą być dobrze ze sobą wymieszane.
  3. Rozgrzej olej roślinny na patelni i podsmaż polędwiczki po 3 minuty z obydwu stron, a następnie przenieść je do naczynia do zapiekania. Kiedy polędwiczka będzie w naczyniu polej ją sosem (użyj nieco ponad połowę sosu, druga połowa sosu będzie wykorzystana już po upieczeniu).
  4. Włóż polędwiczkę do nagrzanego do 190 stopni piekarnika i piecz ją najpierw przez 15 minut, a potem ją wyjmij, przykryj folią aluminiową i piecz przez kolejne 15 minut. Po tym czasie wyjmij z piekarnika, odczekaj 5 minut i polej resztą sosu. Możesz też polać sosem bezpośrednio przez podaniem. To już wszystko… Smacznego ♥
Słowa kluczowe:czosnek, miód, pieczona polędwiczka, polędwiczka, polędwiczka wieprzowa, sos sojowy, Sriracha

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: