Potrawka z pieczarkami i fasolą w gęstym sosie.

2023-07-22

Ta potrawka z pieczarkami, białą fasolą i ziemniakami w gęstym, kremowym sosie z dodatkiem musztardy jest świetnym pomysłem na obiad dla większej liczby osób. Potrawka nie zawiera mięsa, a mimo to jest niezwykle sycąca i nikt nie odejdzie od stołu nienajedzony. Dodatkowo mogę określić to danie jako trochę nasz polski “comfort food”, czyli jedzenie, które sprawia przyjemność. Bo ta gęsta, kremowa potrawka naprawdę sprawi, że poczujesz się lepiej ♥

Trzy najważniejsze składniki to pieczarki, ziemniaki (najlepiej młode, zwłaszcza w sezonie) oraz biała fasola. Ja użyłam fasolę “Piękny Jaś”, którą trzeba wcześniej przygotować – moczyć przez noc, a potem osobno, dość długo, bo około półtora godziny gotować. Taka fasola jest jednak bardziej sycąca i moim zdaniem smaczniejsza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby użyć białą fasolę z puszki (odsączoną z zalewy) – na pewno jest to o wiele szybszy i łatwiejszy sposób.

Ale najpierw zobacz to video z przepisem na potrawkę z pieczarkami i fasolą. Zobacz jakie to proste:

potrawka z pieczarkami i fasolką
potrawka z pieczarkami i fasolką

Składniki potrzebne do zrobienia gęstej potrawki z pieczarkami i białą fasolą.

Pieczarki – Pieczarki są najważniejszym składnikiem tego dania. Szukaj pieczarek o jasnobrązowej lub białej skórce. Powinny być one gładkie, a ich powierzchnia nie powinna być zbyt wilgotna ani lepka. Unikaj pieczarek o ciemnej, plamistej lub uszkodzonej skórce. Pakowanie: Jeśli kupujesz pieczarki pakowane w opakowaniach, sprawdź, czy nie ma przecieków, wilgoci lub pleśni. Opakowanie powinno być szczelnie zamknięte i w dobrym stanie. Ja użyłam białych pieczarek, ale możesz też dodać brązowe pieczarki – takie pieczarki mają mocniejszy smak, aromat i kolor.

Fasola – Można użyć albo białej fasoli “Jaś”, “Piękny Jaś” albo białej fasoli z puszki. Jeśli używasz suchej białej fasoli, należy ją wcześniej ugotować przed dodaniem do potrawki – ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Do potrawki użyłam 300 g suchej białej fasoli “Jaś”, która po całonocnym namoczeniu w wodzie praktycznie podwoiła swoją objętość. Jeśli jednak używasz białej fasoli z puszki wybierz tę od sprawdzonego i dobrego producenta – trzeba będzie użyć trzy standardowe puszki (odsączone z zalewy).

Ziemniaki – Najlepiej wybrać młode/wczesne ziemniaki – nie obieramy ich ze skórki, tylko dobrze oczyszczamy. Najlepiej wybrać małe ziemniaki w miarę równej wielkości (patrz: filmik). Poza sezonem na młode ziemniaki “stare, zwykłe” ziemniaki trzeba będzie obrać.

Cebula i czosnek – Cebula świetnie smakuje z pieczarkami. Najlepiej pasuje tutaj zwykła cebula, ale może być też czerwona albo szalotka. Czosnek dodaje smaku i aromatu.

Przyprawy i zioła – Ja użyłam suszony rozmaryn oraz majeranek, ale mogą to być inne zioła, zwłaszcza jeśli szczególnie lubisz inne. Świetnie pasuje tutaj także suszony tymianek. Poza tym użyłam tylko soli i pieprzu.

Mąka pszenna – Użyłam dwóch czubatych łyżek mąki – mąki używa się do zagęszczenia potrawki, bez niej nie zagęści się odpowiednio.

Musztarda Dijon – Nie warto pomijać musztardy. Możesz ewentualnie wybrać inną, jeśli wolisz jakąś konkretną. Jeśli boisz się, że użyjesz jej za dużo i zdominuje smak, to najpierw dodaj dwie łyżeczki musztardy, a dopiero pod koniec, w razie konieczności dodaj resztę.

oraz: bulion drobiowy albo warzywny, śmietanka 30 %, natka pietruszki i sos sojowy.

potrawka z pieczarkami i fasolą
potrawka z pieczarkami i fasolą

Jak przygotować potrawkę z pieczarkami i fasolą w gęstym sosie. Krok po kroku.

KROK 1.

Najpierw wybierz jaką fasolę chcesz użyć. Jeśli będzie to sucha fasola “Jaś”, “Piękny Jaś” to musisz ją wcześniej ugotować według instrukcji na opakowaniu. Do potrawki wrzucamy ugotowaną już fasolę. Jeśli używasz fasolkę w puszce, to po prostu dodasz ją w trakcie gotowania.

Małe, w miarę równe ziemniaki (jeśli są młode to je dobrze oczyść, ale nie obieraj ze skórki) pokrój na mniejsze kawałki – minimum cztery kawałki. Oczyszczone pieczarki pokrój w cienkie plasterki.

KROK 2.

W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek. Kiedy masło się rozpuści wrzuć pokrojoną na małe kawałki cebulę i przesmaż ją około 3 minuty, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wrzuć do garnka pokrojone pieczarki, dodaj suszony rozmaryn i majeranek, przemieszaj i smaż pieczarki około 10 minut (czas jest przybliżony, najlepiej jakby zaczęły już lekko brązowieć) – pamiętaj, żeby co jakiś czas zamieszać. W razie konieczności, podczas smażenia pieczarek możesz dodać trochę masła albo oliwy.

KROK 3.

Pod koniec smażenia pieczarek posól je i dodaj starty na tarce (albo posiekany) czosnek, przemieszaj go z pieczarkami i podsmaż wszystko jeszcze z minutę. Następnie posyp pieczarki mąką pszenną i dobrze, ale delikatnie przemieszaj ją z pieczarkami (mąkę używamy do zagęszczenia potrawki). Dodaj też sos sojowy i musztardę Dijon (albo inną ulubioną) i lekko wszystko przemieszaj.

KROK 4

Teraz powoli wlewaj bulion – pamiętaj, aby podczas wlewania delikatnie wszystko mieszać, żeby nie powstały grudki mąki. Zaraz po wlaniu bulionu wrzuć pokrojone wcześniej ziemniaki. Kiedy bulion się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj wszystko na wolnym ogniu. Gotuj około 15 – 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Pamiętaj, aby co jakiś czas zamieszać, zwróć uwagę zwłaszcza na spód garnka. W tym czasie potrawka powinna już mocno zgęstnięć.

KROK 5.

Następnie wlej śmietankę 30 % i wrzuć fasolkę. Jeśli używasz suchej fasoli (“Piękny Jaś”, “Jaś”) to fasola musi już być ugotowana – nie wrzucaj suchej! Jeśli używasz fasolki z puszki, to odsącz ją z zalewy i wrzuć bezpośrednio do garnka. Po wrzuceniu fasolki gotuj jeszcze wszystko około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Na koniec popieprz i wrzuć posiekaną natkę pietruszki. Sprawdź czy potrawka jest odpowiednio doprawiana – jak nie, to możesz dodać więcej przypraw, ziół albo musztardy.

To już wszystko. Potrawka z pieczarkami i fasolą gotowa. Smacznego ♥

potrawka z pieczarkami i fasolą
potrawka z pieczarkami i fasolą

Potrawka z pieczarkami i białą fasolą. Składniki, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Potrawka z pieczarkami i fasolą w gęstym sosie.

Czas łącznie: 50 minutaPorcje:5 porcje

Opis

Ta potrawka z pieczarkami, białą fasolą i ziemniakami w gęstym, kremowym sosie z dodatkiem musztardy jest świetnym pomysłem na obiad dla większej liczby osób. Potrawka nie zawiera mięsa, a mimo to jest niezwykle sycąca i nikt nie odejdzie od stołu nie najedzony

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Najpierw wybierz jaką fasolę chcesz użyć. Jeśli będzie to sucha fasola “Jaś” to musisz ją wcześniej ugotować według instrukcji na opakowaniu. Do potrawki wrzucamy ugotowaną już fasolę. Jeśli używasz fasolkę w puszce, to po prostu dodasz ją w trakcie gotowania.
    Małe, w miarę równe ziemniaki (jeśli są młode to je dobrze oczyść, ale nie obieraj ze skórki) pokrój na mniejsze kawałki – minimum cztery kawałki. Oczyszczone pieczarki pokrój w cienkie plasterki.
  2. W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek. Kiedy masło się rozpuści wrzuć pokrojoną na małe kawałki cebulę i przesmaż ją około 3 minuty, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wrzuć do garnka pokrojone pieczarki, dodaj suszony rozmaryn i majeranek, przemieszaj i smaż pieczarki około 10 minut (czas jest przybliżony, najlepiej jakby zaczęły już lekko brązowieć) – pamiętaj, żeby co jakiś czas zamieszać. Jeśli podczas smażenia pieczarek zauważysz, że tłuszczu jest za mało, dodaj masło albo oliwę.
  3. Pod koniec smażenia pieczarek posól je i dodaj starty na tarce (albo posiekany) czosnek, przemieszaj go z pieczarki i podsmaż wszystko jeszcze z minutę. Następnie posyp pieczarki mąką pszenną i dobrze, ale delikatnie przemieszaj ją z pieczarkami (mąkę używamy do zagęszczenia potrawki). Dodaj tez sos sojowy i musztardę Dijon (albo inną ulubioną) i lekko wszystko przemieszaj.
  4. Teraz powoli wlewaj bulion – pamiętaj, aby podczas wlewania delikatnie wszystko mieszać, żeby nie powstały grudki mąki. Zaraz po wlaniu bulionu wrzuć pokrojone wcześniej ziemniaki. Kiedy bulion się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj wszystko na wolnym ogniu. Gotuj około 15 – 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Pamiętaj, aby co jakiś czas zamieszać, zwróć uwagę zwłaszcza na spód garnka. W tym czasie potrawka powinna już mocno zgęstnięć.
  5. Następnie wlej śmietankę 30 % i wrzuć fasolkę. Jeśli używasz suchej fasoli (“Piękny Jaś”, “Jaś”) to fasola musi już być ugotowana – nie wrzucaj suchej! Jeśli używasz fasolki z puszki, to odsącz ją z zalewy i wrzuć bezpośrednio do garnka. Po wrzuceniu fasolki gotuj jeszcze wszystko około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Na koniec popieprz i wrzuć posiekaną natkę pietruszki. Sprawdź czy potrawka jest odpowiednio doprawiana – jak nie, to możesz dodać więcej przypraw, ziół albo musztardy.
Słowa kluczowe:biała fasolka, fasola, fasolka, mąka, młode ziemniaki, pieczarki, ziemniaki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: