Chleb ziemniaczany.

2023-04-25

Przepis na świetny chleb ziemniaczany. Taki chleb z dodatkiem ziemniaków jest dłużej świeży i wilgotny niż inne chleby na drożdżach. Chleb wychodzi bardzo smaczny, jest miękki w środki i lekko chrupiący na zewnątrz. Zostały Ci ugotowane ziemniaki z obiadu? Przygotuj z nich ten chleb… Zazwyczaj potrzebne są mniej więcej trzy ziemniaki, tak z 300 – 350 gramów.

Z podanych składników wychodzi naprawdę spory bochenek chleba, który jest fajnie świeży przez około 3 dni. Powiem Wam, ze moja rodzina się nim zajadała. Co ciekawe, nie poznali, że jednym ze składników tego chleba były ziemniaki 🙂

chleb ziemniaczany
chleb ziemniaczany

Najpierw obejrzyj ten film z przepisem i zobacz jak łatwo zrobić chleb ziemniaczany…

przepis na chleb ziemniaczany

Chleb jest idealny na kanapki, ale właściwie smakuje nawet z samym masłem ♥

Składniki potrzebne do zrobienia chleba ziemniaczanego…

Ziemniaki – Zostały Ci ugotowane ziemniaki z obiadu? To świetnie! Możesz je wykorzystać do zrobienia tego chleba. Jeśli nie, to po prostu je ugotuj 🙂 Pamiętaj, że ziemniaki muszą być dobrze rozgniecione – najlepiej użyć w tym celu tłuczka/ugniatacza do ziemniaków.

Mąka pszenna – Każda biała mąka pszenna się nada, ale szczególnie polecam mąkę typ 650.

Świeże drożdże – Polecam do tego przepisu użyć świeże drożdże. Będzie potrzebne około 30 g. Z reszty drożdży możesz zrobić np. naleśniki drożdżowe – są pyszne 😉

Mleko – Użyj mleka krowiego, najlepiej 3,2 % albo 2 %. Pamiętaj, że mleko należy lekko podgrzać (musi być letnie/lekko ciepłe), ale nie może być gorące.

Plus: olej roślinny, cukier, kminek, oraz trochę soli.

Nie pomijaj kminku! Kminek jest świetnym dodatkiem do chleba ♥ Niektórzy nie wyobrażają sobie dobrego chleba bez kminku 🙂

Jak zrobić chleb ziemniaczany. Krok po kroku.

Krok 1. Obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie, a następnie odcedź i dobrze ostudź. Możesz tez wykorzystać ziemniaki np. z obiadu, który nie zostały zjedzone. Przeciśnij przez praskę albo bardzo dobrze rozgnieć widelcem.

Krok 2. Do miski wkrusz drożdże, posyp cukrem i przemieszaj. Niech drożdże “nakarmią” się cukrem. Wlej na drożdże dwie łyżki letniego (!) mleka, przemieszaj i odstaw na 10 minut. Po tym czasie wlej resztę mleka (również musi być letnie) oraz olej. Dobrze przemieszaj.

Krok 3. Następnie wsyp mąkę, sól, kminek oraz dodaj dobrze rozgniecione ziemniaki. Dobrze zagnieć ciasto. Uwaga! Ciasto będzie dość klejące (możesz zwilżyć dłonie wodą albo posypać je mąką). Kiedy ciasto będzie zagniecione przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na jedną godzinę.

Krok 4. Po tej godzinie wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieć albo przemieszaj kilka razy łopatką i przełóż ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Uformuj ciasto (tak żeby przypominało owalny bochenek chleba). Można ciasto przełożyć ( z papierem do pieczenia) do naczynia – jak przeniosłam do żeliwnego naczynia, wtedy ciasto będzie lepiej trzymało kształt. Przykryj ciasto ściereczką (drugi raz) i odstaw na kolejne 45 minut do wyrośnięcia.

Krok 5. Po tym czasie włóż do dobrze nagrzanego do 200 stopni piekarnika (góra-dół i piecz przez około 30 minut – chleb musi być wyraźnie zarumieniony.

Chleb ziemniaczany gotowy! Smacznego ♥

chleb ziemniaczany
chleb ziemniaczany

Chleb ziemniaczany. Składniki, proporcje i przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Chleb ziemniaczany.

Czas łącznie:2 godzina 35 minutabochenek:1

Opis

Przepis na chleb ziemniaczany. Miękki w środku z chrupiącą, zarumienioną skórką.

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Krok 1. Obrane ziemniaki ugotuj w osolonej wodzie, a następnie odcedź i dobrze ostudź. Możesz tez wykorzystać ziemniaki np. z obiadu, który nie zostały zjedzone. Przeciśnij przez praskę albo bardzo dobrze rozgnieć widelcem.
  2. Krok 2. Do miski wkrusz drożdże, posyp cukrem i przemieszaj. Niech drożdże “nakarmią” się cukrem. Wlej na drożdże dwie łyżki letniego (!) mleka, wymieszaj z drożdżami i odstaw na 10 minut. Po tym czasie wlej resztę mleka (również musi być letnie) oraz olej. Dobrze przemieszaj.
  3. Krok 3. Następnie wsyp mąkę, sól, kminek oraz dodaj dobrze rozgniecione ziemniaki. Dobrze zagnieć ciasto. Uwaga! Ciasto będzie dość klejące (możesz zwilżyć dłonie wodą albo posypać je mąką). Kiedy ciasto będzie zagniecione przykryj miskę z ciastem ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na jedną godzinę.
  4. Krok 4. Po tej godzinie wyrośnięte ciasto jeszcze raz zagnieć albo przemieszaj kilka razy łopatką i przełóż ciasto na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Uformuj ciasto (tak żeby przypominało owalny bochenek chleba). Można ciasto przełożyć ( z papierem do pieczenia) do naczynia – jak przeniosłam do żeliwnego naczynia, wtedy ciasto będzie lepiej trzymało kształt. Przykryj ciasto ściereczkę (drugi raz) i odstaw na kolejne 45 minut do wyrośnięcia.
  5. Krok 5. Po tym czasie włóż do dobrze nagrzanego do 200 stopni piekarnika (góra-dół) i piecz przez około 30 minut – chleb musi być wyraźnie zarumieniony.
chleb ziemniaczany
chleb ziemniaczany

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: